Zdieľať  

Záhradné inšpirácie

Jednou z príjemných etáp, ktorú absolvuje každý majiteľ záhrady, je jej skrášľovanie. Ukuli sme pre vás pár praktických rád a veríme, že vám robota pôjde ako po masle.

Jednou z príjemných etáp, ktorú absolvuje každý majiteľ záhrady, je jej skrášľovanie. Ukuli sme pre vás pár praktických rád a veríme, že vám robota pôjde ako po masle.

#vertikálne záhradkárčenie

Žijeme pulzujúcu dobu. Šťastie praje pripraveným a ešte viac tým, ktorí vedia využiť každučký milimeter priestoru. Z trojgeneračných domov sme presedlali na bungalovy s menšími pozemkami. To ale neznamená, že nám neostáva priestor na malé záhradné kráľovstvo. Práve naopak. Vďaka vertikálnemu záhradkárčeniu si môžete aj vy vytvoriť malý kúsok svojej zelenej nádhery.


https://sk.pinterest.com/pin/657525614330249411/

https://sk.pinterest.com/pin/447474912977365792/

Princípy vertikálnej záhradky spočívajú vo využití všetkého, čo máte vôkol seba. Postačí vám napríklad drevený plot, na ktorý umiestnite dosky tak, aby ste mohli vytvoriť police pre vaše nástenné kvetináče. Pomôcť môžu aj celoplošné mriežky. Tradičná záhradka sa transformuje do vertikálneho priestoru a dá vášmu exteriéru novú tvár. 

#kompostovanie pre udržateľnejší život

Udržateľnosť a potreba odbremeniť prírodu od veľkého množstva odpadu nie sú žiadnou novinkou. V posledných rokoch sme svedkami toho, ako sa dá škodcov zničiť aj prírodnými metódami a taktiež ako vieme podporiť lokálne opeľovače rastlín. Ďalšou cestou pre toto storočie je kompostovanie. To prispieva k dobrému pocitu, ktorý je vyskladaný z malých krôčikov pre lepší svet. 

Kompostovanie nielenže pomáha k znižovaniu uhlíkovej stopy a poskytuje živiny vašim rastlinám, ale taktiež pomáha zvyšovať úrodnosť vašej záhradnej pôdy. Kompostér si môžete vyrobiť, no nájdete ho aj v minimalistických prevedeniach, ktoré vizuálne zapadnú do konceptu minimalizmu vo vašom interiéri. 


https://sk.pinterest.com/pin/224476362655953367/

#malá údržba = veľký trend

Žiadosti na nízkoúdržbový dizajn sa valia na záhradných architektov z každej strany. Trendy posledných mesiacov ukazujú, že ľudia do svojich záhrad vyhľadávajú klasické rastilny s jednoduchým “dizajnom”. Záhradní architekti odporúčajú vrstvenie kríkov s farebnými listami, ktoré sú trvalejšie a zabezpečia ľahšiu údržbu. Obľúbené sú napríklad rododendrony. Tie patria k rastlinným evergreenom – milujú ich všetci bez rozdielu. Nízka údržba však nemusí okamžite znamenať nudné riešenia. Jednoduchý vizuál rastlín v sebe nesie kúsok zo starého sveta a prispieva k minimalizmu v akomkoľvek ohľade.


https://sk.pinterest.com/pin/142989356907575073/

#urobte to po svojom

Domáca výroba záhradných súčastí je v kurze viac ako kedykoľvek predtým. Konzumerizmus si pýta svoju daň a my ho potrebujeme eliminovať na čo najmenšiu mieru. Ujo Google ponúka tisíce návodov pre domácich majstrov a majsterky, vďaka ktorým dáte starým záležitostiam nový šat. Zo starého obrazového rámu či z prasknutej mini záhradnej fontány viete vytvoriť kvetináč pre rastliny v novom šate. Kreativite sa medze nekladú. Home-made nikdy nevychádza z módy.

 

https://sk.pinterest.com/pin/723883340093984594/


Rýchle tipy (nielen) pre malé záhrady:

  • ak túžite po dokonalej rovnováhe vašej záhrady, zapracujte do nej malý dvor alebo trávnik

  • pri výbere rastlín pre relatívne malú plochu myslite v monochromatickej schéme chladnejších farieb, ako sú napríklad modrá, fialová, žltá a strieborno-zelená

  • malú záhradu môžete opticky zväčšiť tak, že si ju rozdelíte na niekoľko menších strategických častí – v jednej budú vysadené kvety, v druhej sedenie, v tretej dekoratívne prvky

  • sedenie neumiestňujte do centra záhrady, ale do jej rohov

  • tam, kde máte problémy s obmedzeným priestorom, využite takzvanú živú stenu, na ktorú umiestnite rastlinky

  • nezabudnite zakomponovať minimalistické osvetlenie, aby ste vaše malé kráľovstvo zvýraznili aj v noci

 

 

Top